Ինտերնետային կայք` .ge
Վրաստանը (վրացերեն՝ საქართველო, [sɑkʰɑrtʰvɛlɔ] Սաքա՛րթվելո) երկիր է Անդրկովկասում, Սև ծովի արևելյան ափին։ Վրաստանը և աշխարհի բոլոր պետությունները բացի Ռուսաստանից և մի քանի այլ պետություններից, մի շարք տարածքներ համարում են օկուպացված և Վրաստանի կազմի մեջ մտնող։ Դրանք են՝ Աբխազիան և Հարավային Օսիան, որոնք Ռուսաստանի և մի շարք այլ պետությունների կողմից ճանաչված են որպես անկախ պետություններ։ Վրացական իշխանությունների կողմից վերահսկվող տարածքը արևմուտքում սահմանակից է Աբխազիային, իսկ հյուսիսում՝ Հարավային Օսիային։ Ինչպես նաև հյուսիսում սահմանակցում է Ռուսաստանին, հարավում՝ Թուրքիային և Հայաստանին, հարավ-արևելքում՝ Ադրբեջանին։ Վրաստանը միջերկրամասային երկիր է, հիմնականում գտնվում է Ասիայում, մասամբ Եվրոպայում։ 1999 թ. ապրիլի 27-ից Եվրախորհրդի անդամ է։
Դրոշն ու զինանշանը
Բնակչություն
Երկրի բնակչությունը բազմազգ է։ Բնակչության մեծամասնությունը՝ 69%-ը, վրացիներ են։ Հայերը կազմում են Վրաստանի բնակչության 9%-ը՝ հիմնականում բնակվելով Թբիլիսիում (այն եղել է արևելահայության մշակույթի կենտրոնը), Ջավախքում և Աբխազիայում։ Շատերը ասիմացվել են Կախեթում։ Վրաստանում բնակվում են նաև ռուսներ, ադրբեջանցիներ, աբխազներ, աջարներ,հույներ, օսեր, քրդեր և այլ ազգեր։
Տնտեսություն
Վրաստանը ինդուստրալ-ագրարային երկիր է։ Այն ունի զարգացման միջին մակարդակ։ Տնտեսությունը բազմաճյուղ է։ Արդյունաբերական արտադրանքի արժեքն զգալիորեն գերազանցում է գյուղատնտեսականին։ Զարգացած են նաև առևտուրն ու սպասարկման ոլորտը։ ԽՍՀՄ կազմում Վրաստանը հայտնի էր սև մետաղների, մեքենաների, քիմիական նյութերի, շինանյութի և մերձարևադարձային գյուղատնտեսության մթերքներ արտադրող երկիր։

Грузия (груз. საქართველო, [sɑk’ɑrt’vɛlɔ] Сакартвело)- государство в Закавказье на восотчном побережье Черного моря. Грузия со всеми странами мира, за исключением России и нескольких стран, считают ряд регионов окупированными и входящими в состав Грузии. Это Абхазия и Южная Осетия, которые признаны Россией и некоторыми странами независимыми государствами. Территория контролирующаяся грузинским правительством граничит с Абхазией на западе, а на севере- с Южной Осетией. Грузия также граничит с Россией на севере, с Турцией и Арменией на юге, а на юго-востоке граничит с Азербайджаном. Грузия интерконтинентальная страна: в основном она находится в Азии и частично- в Европе. Грузия является членом Совета Европы с 27-го апреля 1999 года.
Государственный Флаг, Герб
Население
Население Грузии многонациональное. Большая часть населения (69%) грузины. Армяне составляют 9% населения Грузии, проживающие в основном в Тбилиси (он был культурным центром восточных армян), в Джавахке и Абхазии. Многие поселились в Кахете. В Грузии также проживают русские, азербайджанцы, абхазы, аджары, греки, осетины, курды и другие нации.
Экономика
Грузия является индустриально-аграрной страной, со средним уровнем развития. Стоимость промышленного производства значительно превышает сельскую. Здесь развиты также сферы торговли и сервиза. В составе СССР Грузия была известна как страна производящая черные металлы, химические материалы, стройматериалы и продукты субтропической сельскохозяйственности.
Административное деление
Единица административного деления Грузии называется Мхаре. Существуют 9 мхар (в скобках названия центров):